समाचार

आज बिहिबार भगवान बिष्णु को पुजा सङै दिन को सुरुवात गर्नुस् राम्रो हुनेछ

श्री हरि विष्णुजी को व्रत

गुरुवार यानि बिहिबारको व्रत लाई निकै फलदायी मानिन्छ। बिहिबारको दिन श्री हरि विष्णुजी को पूजा गर्ने विधान छ। यो दिन धेरै जसो बृहस्पतिदेव र केलाको बोटको पनि पूजा गर्दछन।बृहस्पतिदेवलाई बुद्धिको कारक पनि भनिन्छ। केलाको बोटलाइ हिन्दू धर्मानुसार पवित्र मानिन्छ।

बृहस्पतिवारको दिन भगवान विष्णुको पूजा गरिन्छ। अग्नि पुराणको अनुसार बिहिबारको व्रत अनुराधा नक्षत्र युक्त बिहिबारबाट आरंभ गरेर लगातार ७ बिहिबार गर्नु पर्दछ। पूजा पश्चात कथा सुननु पर्दछ। यो दिन पहेलो वस्त्रों, पहेलो फल को प्रयोग गर्नु पर्दछ। मान्यतानुसार यो दिन एक पटक बिना नुनको पहेलो भोजन गर्नु पर्दछ। भोजनमा चनाको दालको पनि प्रयोग गर्न सक्नु हुन्छ।

यसरी गरौ पुजा

यो दिन् बिहान उठेर भगवान विष्णुको ध्यान गरौ, त्यसपश्चात पहेको फल, पहेलो फूल, पहेलो वस्त्रले भगवान बृहस्पतिदेव र विष्णुजी को पूजा गर्नु पर्दछ। प्रसादको रूपमा केलाको प्रसाद् चडाउनु शुभ मानिन्छ। पहेलो वस्त्र धारण गरौ र पहेलो रङको आसनमा गुरु बृहस्पतिको प्रतिमालाई राखेर देवगुरुको चार भुजाधारी मूर्तिलाइ पंचामृत स्नान यानि दही, दुध, शहद, घी, शक्करले स्‍नान गरौ।

त्यसपश्चात गंध, अक्षत, फूल, चमेलीको फुलले पूजा गरौ। पहेको वस्तु जस्तै चनाको दालबाट बनेको पकवान, चना, गुड़, हल्दी या पहेलो फलको भोग लगाऔ। बृहस्पति मंत्र ऊँ बृं बृहस्पते नम: को मन्त्र र बृहस्पतिको आरति गरौ बेलुका पनि बृहस्पतिवारको कथा सुनौ र बिना नुनको भोजन गरौ।

भगवान श्रीहरि विष्णुको पवित्र मंत्र

ॐ नमो भगवते वासुदेवाय श्रीकृष्ण गोविन्द हरे मुरारे।हे नाथ नारायण वासुदेवाय।।

ॐ नारायणाय विद्महे। वासुदेवाय धीमहि। तन्नो विष्णु प्रचोदयात्।।

ॐ विष्णवे नम: ॐ हूं विष्णवे नम: एस्।

ॐ नमो नारायण।श्रीमन नारायण नारायण हरि हरि।

Related Articles

Back to top button