समाचार

यी हुन् भारतकी सबैभन्दा धनी युवती, कसरी जोडिन् भारु ५ खर्ब ४० अर्ब ८० करोड ५० लाख ?

काठमाडौं । विश्वमा अहिले पुरुषको तुलनामा जत्ति महिलाहरु अगाडि बढ्दैछन्, त्यसले निकट भविष्यमा हरेक क्षेत्रमा उनीहरु अगाडि जान सक्छन् । आज हामी भारतकी सबैभन्दा धनि महिलाका बारेमा चर्चा गर्न गइरहेका छौँ ।

रोशनी नाडर भारतको सबैभन्दा धनी महिला बनेकी छिन् । उनी टेक कम्पनी एचसीएलका संस्थापक शिव नाडरकी छोरी हुन् । सर्वेक्षण अनुसार रोशनी नाडरको जम्मा सम्पत्ति भारु ५४ हजार ८५० करोड रहेको छ । यो भनेको भारु ५ खर्ब ४० अर्ब ८० करोड ५० लाख रुपैयाँ हुन आउँछ ।

यो सूची कोटक वेल्थ र हुरुन भारत द्वारा वर्ष २०२० को लागि तयार गरिएको हो । सूचीमा दोस्रो नम्बर बायोकनका संस्थापक र कम्पनी प्रबन्ध निर्देशक किरण मजूमदार शा रहेकी छिन् । उसको कुल सम्पत्ति भारु ३६ हजार ६०० करोड रहेको छ ।

तेस्रो स्थानमा युएसभी प्राइभेट लिमिटेडकी लीना गान्धी तिवारी रहेकी छिन् । उनी भारु २१ हजार ३४० करोडको सम्पत्तिसहित यस सूचीमा तेस्रो स्थानमा छन् । त्यहाँ शीर्ष १०० धनी महिला मध्ये ३१ सेल्फ–मेड्स छन्। यो सफलता उनीहरु आफैंले हासिल गरेका हुन् ।

रोशनी नाडर २८ वर्षीया उमेरमा सीईओ बनेकी हुन् । एक वर्ष पछि, उनी कर्पोरेसनको कार्यकारी निर्देशक बनेकी हुन् । २०१९ मा उनको सम्पत्ति भारु ३६ हजार ८०० करोड थियो । फोर्ब्सले उनलाई २०१७–१८ र २०१९ मा संसारको १०० सब भन्दा बलियो महिलामा स्थान पाएकी थिइन् ।

रोशनीको प्रारम्भिक अध्ययन दिल्लीमा भयो । यस पछि, उनी उत्तर पश्चिमी विश्वविद्यालयबाट मास कम्युनिकेशनबाट स्नातक गरेकी थिइन् । उनले सीएनबीसी च्यानलमा इन्टर्नर गरी र त्यसपछि लन्डनको स्काई न्यूजमा निर्माताको रूपमा काम गरे। २००८ मा, उहाँ भारत फर्केकी हुन् ।

Related Articles

Back to top button