रोचक

नवरात्रीका यी ९ दिनमा महिलाले झुक्किएर पनि नगर्नुहोस् यी ५ काम, नत्र घरमा कहिल्यै हुँदैन सम्पन्नता

काठमाडौँ । नवरात्रिमा सबैजना माताको भित्री हृदयदेखि आराधना गर्दछन्, म तपाईंलाई बताउँछु कि यस चाडको महत्त्व हिन्दू धर्ममा धेरै छ, यो मात्र होइन कि यो पनि बताउँछ कि हिन्दु धर्म अनुसार नवरात्रको यी ९ दिनहरूमा, सबैजना होशियार हुनुपर्दछ किनकि यदि सावधानी अपनाएनौँ भने माता दुर्गा रिसाउनेछिन् । नवरात्रिको उत्सव नेपालमा, र नेपालको हरेक कुनामा बहुतै धुमधामले मनाईन्छ।

भन्ने नै हो भने यी ८ दिनमा हरेक भक्त यही प्रयास गर्दछन् कि मातालाई कसरी प्रसन्न गर्नसकिन्छ त ? प्रसन्न गर्नका लागी भक्तहरु धेरै प्रयास गर्दछन्,वत्र बस्दछन्,पुजापाठ गर्दछन् तर यदि तपाईं यी ९ दिनको बारेमा कुरा गर्नुहुन्छ भने, यस समयमा धेरै मानिसहरू अनजानमै केही गल्तीहरू गर्छन् जसको कारण माता रिसाउछिन् र तपाईंको सबै प्रयासहरू सबै पूजामा असफल हुन्छन्। माताका यी नौ रूपहरूका फरक अर्थहरू छन् र नौ दिनमा हामीले कुनै पनि कुरा गर्नु हुँदैन जसले मातालाई रीस उठाउनेछ र उपासना छिटो असफल हुनेछ। सबैले यो चाड हर्षका साथ मनाउँछन्।

आज हामी तपाईंलाई नवरात्रीमा महिलासँग जोडिएका केही जानकारी बताउन गइरहेका छौं जुन तपाईको लागि ठूलो प्रयोगको छ। हो, हामी सबैलाई थाहा छ कि महिलाहरूले नवरात्रिका नौ दिनहरूमा माता दुर्गाको पूजा गर्ने महिलाहरूलाई विशेष आशिष्‌ दिन्छन्। उही समयमा, तपाइँले यो पनि जान्नुपर्दछ कि यस बाहेक महिलाको केहि काम छ जुन गर्नु हुँदैन अन्यथा उनीहरुले देवीको क्रोधको सामना गर्नु हुन्छ ।महिलाले भुलेर पनि नगर्नुहोस् नवरात्रीमा यी काममहिलाले भुलेर पनि नगर्नुहोस् नवरात्रीमा यी काम

-सर्वप्रथम, हामी तपाईंलाई यो कुरा बताउन चाहन्छौं कि प्रत्येक महिलाले यी नौ दिनहरूमा आफ्नो घरमा लसुन वा प्याजको सेवन नगर्नुहोस् । किनकि यसको गन्ध घरमा फैलिएकोले वातावरण दूषित हुन्छ।

-उही समयमा, अर्को कुरा के छ भने प्रत्येक घरमा यदि माता दुर्गाको कलश स्थापना गरिएको छ भने, त्यस घरका कुनै पनि सदस्यले ९ दिनसम्म दाह्री, नङ र कपाल काट्नु हुँदैन।

-यस बाहेक यसलाई पनि ध्यान दिनुहोस् कि नवरात्रीको यी ९ दिनमा गल्तीले पनि मासु र रक्सीको सेवन नगर्नुहोस् नत्र घरमा संकट आउनसक्छ ।

-तपाईंलाई बताउँछौं कि यदि तपाईं नवरात्रीको यी ९ दिनहरूमा उपवासमा हुनुहुन्छ भने तपाईंले ब्रह्मचर्यलाई पालना गर्नुपर्दछ या तपाई आफ्नो पार्टनरसँग दुरी कायम गरेर बस्नुपर्दछ ।

-यी ९ दिनमा महिलाहरू बिहान सबेरै उठेर राम्रे र सफा पोशाक मिलाएर लगाउन गर्दैनन् र उनीहरूले सिन्दूर पनि लगाउँदैनन्। तर यी ९ दिनमा यो प्रयास गर्नुहोस् कि तपाईंले आफूलाई बिहानको पूजाको समयमा राम्रो बनाउनुपर्दछ, विशेष गरी महिलाहरूले सिन्दूर सिउँदोमा लगाउने गर्नुपर्दछ।

Related Articles

Back to top button