समाचार

पोखराको गण्डकी हस्पिटल परिसरको पूरानो गाडीमा सालनालसहित शिशु छाडेर महिला फरार

पोखरा स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठान (पश्चिमाञ्चल क्षेत्रीय अस्पताल) को परिसरमा रहेको पूरानो गाडीमा सालनालसहितको शिशु फेला परेको छ । मंगलबार बिहान साढे नौ बजेतिरको समयमा अस्पताल पुगेका एक युवकले बच्चा फेला पारेका हुन् ।

बच्चालाई जन्माउने बित्तिकै बसमै छाडेकी महिला फरार छिन् । तत्काल उपचार गरेपछि बच्चाले जीवनदान पाएका छन् । अस्पतालकी कर्मचारी विष्णु तामाङले आफू स्कुटरमा जाँदै गर्दा बच्चा फेला परेको र देख्ने युवककाे सहयाेगमा तत्काल अस्पताल लगेकाे सञ्चारकर्मीसँग बताईन् ।

‘म स्कुटरमा गइरहँदा एउटा भाइले बच्चा-बच्चा भनेर चिच्यायो । झाडीमा कुकुरको बच्चा जस्तो लागेको थियो तर मान्छेकै बच्चा रहेछ ।’ तामाङले भनिन् – ‘बसकाे सीट बीचकाे भुइँमा बच्चा थियाे । बच्चाले आवाज निकालिरहेकाे भएपनि मुखबाट फिँज आइरहेको थियो । भाइले एकजना दिदीसँग लुङ्गी मागेर ल्याउनुभयो । मैले बच्चा बोकेँ र भाइले बसभित्रकै थोत्रो प्लाष्टिकमा सालनाल पोको पारेर बोक्यो । ’

अस्पतालको एनआईसियू वार्डमा नर्सिङ ईञ्चार्जका रुपमा कार्यरत सावित्री न्यौपानेले अहिले बच्चाको अवस्थामा सुधार भइरहेको जानकारी दिइन् । उनले भनिन् – ‘छोरो हो । साढे ३ किलोको राम्रो अवस्थामै जन्माएको रहेछ । तर, त्यस्तो ठाउँमा छोडिदिँदा यस्तो बिजोक भयो । बच्चाको शरीरभरी माटो थियो । अस्पतालमा ल्याउँदा त एकदम गम्भिर थियाे । चिसो थियाे । शरीर पनि निलो भइसकेको थियो । श्वास फेर्न नै कठिन अवस्थामा थियो ।’

Artha Mantralaya Gandaki Province
बच्चालाई तत्काल तातो बनाएर श्वास फेर्न सहज बनाउने मेसिन जडान गरेको बताउँदै उनले बच्चालाई उपचार सुरू गरेपछि प्रहरीलाई खबर गरेको बताइन् । ‘बच्चामा पूर्ण सुधार अझै आइसकेको छैन । अहिले उपचार भइरहेको छ । बेवारिसे बच्चाहरु भेटिएमा त्यसको रेखदेख गर्ने एकद्वार संकट व्यवस्थापन प्रणाली ‘ओसिएमसी’ भन्ने संस्था छ । अब त्यो संस्थाकै रेखदेखमा बच्चाकाे उपचार अघि बढ्छ।’ न्यौपानेले भनिन् । बच्चालाई अस्पताल लग्ने विष्णु साँझतिर हेर्न पनि गईन् । भेन्टिलेटरमा भएकाले भेट्न पाइनन् ।

यसैबीच, जिल्ला प्रहरी कार्यालय, कास्कीका प्रमुख एसपी रमेश थापाले अहिलेसम्म बच्चा फालेर हिँड्ने महिलाबारे थाहा हुन नसकेको बताए । उनले महिलाको खोजी कार्य भइरहेको जानकारी दिँदै बच्चा संरक्षणको कानुनी प्रक्रिया पनि अघि बढाइएको गण्डकन्यूजलाई बताए ।

अहिले सामाजिक सञ्जाल टिकटकमा युवक र युवतीले बच्चा बोकेर अस्पताल लगिरहेको २ वटा भिडियो भाइरल बनेको छ ।

Related Articles

Back to top button